Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado

FS Team Results


   2001 Fall Series Monument Valley Park - 03M

           Results Sorted By Age Groups

                  Male Age Groups

                 Male: 0 - 14 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     CHRISTOPHER ANDERSON      14     0:27:20   
  2     DEREK BERKEBILE           14     0:30:10   
  3     KENNETH JOHNSTON          13     0:31:17   
  4     DEVIN WAHL                11     0:35:15   
  5     KIRK MORROW               12     0:38:16   
  6     ALLEN BROWNE              14     0:38:47   

                Male:  15 - 19 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     JAKE STEWART              19     0:26:52   CRCEMPLOYEE   
  2     CHRIS PATTEN              18     0:29:31   
  3     KYLE WILLIAMS             17     0:30:01   
  4     LUKE HENDERSON            15     0:34:42   
  5     JERMAINE SIMPSON          17     0:35:13   RACING RAVENS 
  6     AARON CONWAY              15     0:36:16   
  7     SEAN MERRITT              15     0:39:35   RACING RAVENS 

                Male:  20 - 24 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     TRENT BRINEY              23     0:24:58   CRCEMPLOYEE   
  2     MATT MOSMAN               23     0:24:59   BRCOMPANY     
  3     CHRISTOPH ZURCHER         24     0:27:57   SOZO'S SOSO   
  4     CHRIS KOJAK               20     0:30:16   
  5     JOSH SHAW                 23     0:35:58   

                Male:  25 - 29 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     CHRISTOPHER BORTON        26     0:25:01   
  2     CODY HILL                 28     0:25:44   BRCOMPANY     
  3     JEFF PRATA                28     0:25:48   BRCOMPANY     
  4     JONATHAN CAVNER           27     0:26:06   FALL GUYS     
  5     JAYSON MIDDLEMISS         29     0:26:23   
  6     ERIC PETERSON             29     0:28:06   CRC WTB       
  7     TOM HOOK                  27     0:29:04   
  8     JON HOMER                 27     0:29:24   
  9     KEVIN HOUGHTON            27     0:32:25   
 10     MARK ROCCO                25     0:34:33   
 11     DEAN LAIRD                29     0:34:58   
 12     DOUG PAPE                 29     0:38:10   CSFD          
 13     MARK SCHULTZ              27     0:39:03   
 14     MICHAEL MELANSON          25     0:39:42   
 15     RJ COVEY                  26     0:40:38   

                Male:  30 - 34 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     GERALD ROMERO             30     0:25:00   
  2     ALAN DAVIDSON             30     0:26:22   
  3     BRETT WILSON              33     0:26:26   P2 TRI COED   
  4     NEAL OSELAND              32     0:26:35   FALL GUYS     
  5     PAUL SULLIVAN             34     0:26:38   FALL GUYS     
  6     STEVE KANDRACH            32     0:27:19   CRC WTB       
  7     RAMSAY RAYNER             34     0:28:43   LOOSE LEAVES  
  8     BEN KIRK                  31     0:29:43   SLOW WHITE TRI
  9     JIM LEE                   32     0:29:43   
 10     MATT LARSEN               30     0:29:57   
 11     KENT MURRAY               32     0:30:10   LOOSE LEAVES  
 12     JEFF MILLER               33     0:31:09   
 13     ROB NAESER                31     0:31:15   
 14     DOUGLAS BURSNALL          31     0:31:58   LOOSE LEAVES  
 15     TIM CONDIT                31     0:32:20   SLOW WHITE TRI
 16     WALLY WESTLAKE            30     0:34:00   
 17     DAVID BENNETT             30     0:34:27   RACING RAVENS 
 18     BRIAN MCCARRIE            33     0:36:33   
 19     CLYDE MCLAREN             31     0:40:00   
 20     PATRICK DAVIS             33     0:41:20   
 21     RICK CRAWFORD             33     0:41:41   
 22     DAVE BUSH                 33     0:48:04   

                Male:  35 - 39 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MATT CARPENTER            37     0:24:29   FALL GUYS     
  2     JON SCHOENBERG            38     0:25:15   
  3     BILL MEANS                36     0:26:40   FELL & GOT UP 
  4     MATT VON THUN             35     0:27:06   
  5     LARRY SEIDMAN             38     0:27:15   SLOW WHITE TRI
  6     TOM ROEMER                36     0:28:13   LOOSE LEAVES  
  7     NEAL TAYLOR               38     0:28:37   
  8     MARC KIPP                 39     0:29:28   CRCOMPANY     
  9     DAVID BIEDA               39     0:29:34   
 10     ROBERRT CASTALDI          35     0:29:35   
 11     CURT HOLDER               35     0:29:38   
 12     KEN STAUB                 38     0:30:06   
 13     PETER TONSITS             39     0:31:23   
 14     ROB ROLLEY                37     0:31:59   
 15     JEFF HUGHES               38     0:32:14   
 16     JEFF ANGUS                35     0:32:26   
 17     ROBERT OSTRANDER          36     0:32:45   
 18     ANDY DILLON               38     0:33:27   4-RUNNERS     
 19     CARL OLSON                39     0:34:35   
 20     MARK KUHN                 35     0:35:29   
 21     ROBB HOOK                 37     0:36:58   
 22     ROBERT SPELL              39     0:38:06   
 23     ROBERT RONAS              37     0:39:26   
 24     BILL LACEY                37     0:39:27   
 25     GREG SEGURA               39     0:39:34   CSFD          
 26     DAVID LAMBERT             39     0:39:53   
 27     ERAN PEDERSEN             36     0:40:44   4-RUNNERS     
 28     JOHN EPPS                 38     0:41:49   
 29     TIM MOSES                 35     0:47:39   

                Male:  40 - 44 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     DOUG HUGILL               40     0:24:30   BRCOMPANY     
  2     TIM ALLISON               40     0:26:49   FELL & GOT UP 
  3     BARON HERDELIN-DOHERTY    42     0:27:34   LOOSE LEANS   
  4     DAVID TAYLOR              44     0:29:36   
  5     KURT KINDERWATER          44     0:29:45   
  6     DAVID CONWAY              43     0:30:08   
  7     BRIAN KEYS                41     0:30:35   CSFD          
  8     RICHARD NELSON            40     0:30:42   
  9     DAVID NELSON              40     0:31:08   P2 TRI COED   
 10     MICHAEL WAHL              43     0:31:09   
 11     MARK SMITH                44     0:31:16   
 12     GEOFF MILLER              43     0:31:18   
 13     ROBIN FONTENOT            41     0:31:25   
 14     GEORGE DALLAM             42     0:31:37   LOOSE LEANS   
 15     TIM ROYSTON               43     0:32:41   
 16     DAVID WICK                40     0:33:01   
 17     KEVIN FELDOTTO            42     0:33:05   
 18     MIKE YEAGER               43     0:34:05   
 19     CHUCK FARRINGTON          40     0:34:13   
 20     JOHN GRABER               41     0:34:14   CSFD          
 21     GREG HADDON               41     0:35:08   
 22     KIM GEIGER                40     0:35:21   
 23     MIKE WINTERBOTTOM         42     0:35:22   
 24     CLINT GAFFNEY             44     0:36:01   
 25     MICHAEL DUNCAN            44     0:36:33   
 26     JOHN BALKE                40     0:37:43   
 27     DON CLARK                 41     0:38:36   
 28     SCOTT WOODWORTH           40     0:40:13   
 29     STEVEN PAUL               42     0:41:43   
 30     STEVE NOEL                41     0:43:27   
 31     BLAKE WILSON              41     0:45:20   
 32     RON NELSON                44     0:50:04   

                Male:  45 - 49 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     RICH HADLEY               45     0:26:52   
  2     AL DE LA ROCHE            47     0:27:26   
  3     WOODY NOLEEN              45     0:27:41   CRC WTB       
  4     DAN JENSEN                45     0:30:52   
  5     BRIAN SWEENEY             46     0:30:56   
  6     GORDON BARNETT            47     0:31:10   
  7     MARTIN SHEPPERDSON        48     0:32:12   
  8     TONY ABDELLA              47     0:32:23   
  9     MIKE BORTON               45     0:33:22   
 10     CHRIS THOMAS              45     0:33:37   
 11     JOHN O'NEILL              48     0:33:48   CRCEMPLOYEE   
 12     ED BROWNE                 47     0:33:54   
 13     ROBERT MCKINNEY           49     0:33:59   
 14     DON OGIELA                47     0:34:59   
 15     DENNIS HOWARD             48     0:35:09   TEAM CF       
 16     RON ILGEN                 49     0:35:43   
 17     TOM GARDUNO               48     0:35:54   
 18     STEVEN JENNINGS           47     0:36:13   
 19     GEORGE EDIE               48     0:37:31   
 20     STEVE MORROW              46     0:38:17   
 21     LARRY GARRETT             49     0:39:06   
 22     MARTIN HENDERSON          46     0:43:21   
 23     BUZZ BORRIES              48     0:43:46   SLOW WHITE TRI

                Male:  50 - 54 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MICHAEL ORENDORFF         50     0:27:31   LOOSE LEANS   
  2     GEORGE GRECO              53     0:29:26   
  3     FRANK MOORE               52     0:29:41   LOOSE LEANS   
  4     WILLIAM ALLEN             53     0:31:45   
  5     DON FORD                  51     0:32:19   
  6     JON SUTHERLAND            51     0:32:23   
  7     ALAN JOHNSON              53     0:34:08   RACING RAVENS 
  8     KENT BAILEY               51     0:34:18   
  9     STEPHEN SAGER             54     0:34:31   
 10     JAMES BECKENHAUPT         54     0:34:53   
 11     JOHN MILLS                50     0:34:58   
 12     DAVE THOMSON              50     0:35:08   
 13     TOM SAYERS                54     0:36:04   TEAM CF       
 14     KEITH HAMMOND             51     0:38:40   
 15     STEPHEN FUHRMANN          51     0:39:20   
 16     WALTER SKINNER            54     0:44:08   
 17     JOHN MERRELL              50     0:55:06   

                Male:  55 - 59 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     DENNIS NORMOYLE           57     0:35:14   
  2     DARRELL WEAVER            55     0:35:47   
  3     DAVID FENELL              55     0:36:11   
  4     STEVE MCDERMETT           57     0:44:27   

                Male:  60 - 64 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     CARSON BLACK              60     0:36:09   SOZO'S SOSO   
  2     CHARLES FUERMAN           63     0:39:57   

                Male:  65 - 98 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     FRED WRIGHT               67     0:41:03   
  2     PHIL FOSTER               67     0:41:21   
  3     ED MIGHELL                71     0:42:39   

------------------------------------------------------------

                 Female Age Groups

                 Female: 0 - 14 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     HILLORY DAVIS             12     0:30:23   
  2     ELIZABETH PASKO           12     0:32:38   

                Female:  15 - 19 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  20 - 24 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     HEATHERR STITES           22     0:36:05   
  2     COLLEEN BIGLEY            22     0:39:16   
  3     MARISA HONEYCUTT          23     0:43:25   

                Female:  25 - 29 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     BRENDA SCHRANK            29     0:27:28   
  2     AIMEE STOUT               27     0:31:53   
  3     CAMI STOCK                25     0:32:05   P2 TRI GIRLS  
  4     JENNIFER HANLON           25     0:33:25   
  5     MELISSA MEYER             26     0:33:31   
  6     CANDICE JOHNSON           29     0:36:18   
  7     CHARITY PEAK              28     0:36:19   
  8     ANGELA LARSON             28     0:36:55   
  9     APRIL HOOK                26     0:38:44   
 10     STEPHANIE HOMER           26     0:40:15   
 11     DAIVA COOPER              29     0:43:05   
 12     JULIE COZAD               26     0:43:10   SOZO'S SOSO   
 13     SHANNON O'BOYLE           29     0:44:42   

                Female:  30 - 34 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     HEIDI MCKENNA             34     0:29:47   P2 TRI GIRLS  
  2     TAMARA ROGERS             34     0:32:30   P2 TRI COED   
  3     ROCHELLE HYATT            33     0:32:38   
  4     LYN FRANKLIN              33     0:34:21   
  5     KAREN MONK                34     0:36:17   
  6     EMILY GROVE               34     0:36:37   
  7     JACKIE ALLEN              32     0:36:57   
  8     MELISSA WATERS            30     0:37:46   
  9     CAROLYN DIRSCHERL         32     0:38:56   
 10     TINA CASSENS              32     0:41:12   
 11     JOANN HOPPER DAVIS        32     0:41:20   
 12     JOY GODBEE                30     0:42:02   
 13     MEL JOHNSON               30     0:42:30   
 14     JALEH WUTHIER             33     0:43:04   
 15     KATHY KIRK                32     0:43:57   
 16     ANNMARIE KIEMEL           33     0:44:59   
 17     JANE DILLON               32     0:45:39   4-RUNNERS     

                Female:  35 - 39 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     LAURA MITCHELL            38     0:30:53   FELL & GOT UP 
  2     TRACI DWORSHAK            37     0:33:07   CRCEMPLOYEE   
  3     INGRID MILLHAUSER         35     0:34:35   P2 TRI GIRLS  
  4     LYNN HELLENGA             39     0:36:15   FELL & GOT UP 
  5     LORI HAMMOND              38     0:37:37   
  6     LINDA RONAS               36     0:38:50   
  7     ANN JOYCE                 36     0:41:37   
  8     LISA HERDELIN-DOHERTY     35     0:42:17   
  9     BARBARA BUTLER            38     0:42:43   
 10     LINDA SARDI               38     0:44:15   

                Female:  40 - 44 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     LAURIE RYAN               44     0:31:41   
  2     CARRIE YEAGER             40     0:32:53   
  3     DAYNA NELSON              40     0:33:30   P2 TRI COED   
  4     SANDY KLOSTER             40     0:33:32   
  5     SHARON MCDOWELL-LARSON    41     0:33:43   
  6     MICKY SIMPSON             44     0:34:51   
  7     TERESA TAYLOR             41     0:35:19   
  8     DEBBIE THOMAS             43     0:35:48   
  9     TANYA SCHWINDT            40     0:36:27   
 10     GLENDA KELLY              40     0:37:49   
 11     BECKY WEAVER              40     0:38:15   
 12     SUSAN WICH-RODRIQUEZ      43     0:38:51   TEAM CF       
 13     RUTH HIATT                41     0:39:14   
 14     VICKI GRICIUS             43     0:41:08   
 15     SUSAN HART                42     0:42:47   
 16     SHARON JOHNSON            41     0:43:07   
 17     DIANE CAHALAN             43     0:43:51   
 18     KATHY WILSON              42     0:45:20   
 19     DEB HADLEY                44     0:47:48   
 20     CHERYL BOYD               44     0:52:40   

                Female:  45 - 49 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MICHELE DAVIS             45     0:33:27   
  2     BEATRICE ZURCHER          49     0:38:08   SOZO'S SOSO   
  3     SUE LLOYD                 45     0:38:13   
  4     CAROL BILBREY             47     0:39:47   TEAM CF       
  5     DARYLL STEVENS            49     0:39:56   
  6     CAROL SAUCEDA             47     0:41:10   
  7     MARY TESCHNER             49     0:42:36   
  8     KRISTY EMERSON            46     0:44:14   
  9     BRADLY SMITH              45     0:44:22   
 10     BECKY WILLIAMS            49     0:49:46   
 11     KIM TOLLIN                48     0:53:20   

                Female:  50 - 54 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     LYNN PAULEY               54     0:36:50   
  2     CAROL LYNDELL             53     0:37:45   
  3     ZANE MEREDITH             50     0:49:27   

                Female:  55 - 59 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     BEVERLY WEAVER            55     0:53:32   

                Female:  60 - 64 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  65 - 98 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MARTHA KINSINGER          67     0:44:25   
Updated 9/29/01

 Back to results page