Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


                                 2002 Fall Series
                                     Awards

Award Depth: Male, overall -- top 10
             Female, overall -- top 5
             Age Groups -- top 3 (top 5 if more than 20 in the age group)
             Teams, all categories -- top 3

Note: Overall award winners are not eligible for age-group awards.

The PPRR Membership Meeting Dessert Pigout and Fall Series Awards
Presentation will occur on Saturday, November 23.  The location
is the downtown YMCA in Colorado Springs.  We are skipping the
dinner this year and going straight to the desserts.  Thus bring
a dessert to share with others and be sure to sample all of the
other desserts.  The evening consists of the PPRR elections for
the 2003 PPRR Board, presentation of several PPRR awards, and
presentation of the Fall Series Awards.  There is no charge for
this, so show up and enjoy the evening.  The festivities start
at 6:00 pm.  To get to the downtown YMCA, take the Bijou exit from
I-25 (Exit 142).  Head east for about 3 blocks and turn left on
Nevada Avenue.  Go about 2 blocks and the YMCA is on your right.
      
If you have any questions about the results, please send an e-mail to
Dave Sorenson at dsorenso@gte.net

If you have other questions about the race, please contact the race
director, Larry Miller, at fallseries@aol.com


                                Overall Winners

                                     Male

  Plc  Name                   Age City        State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Greg Augspurger        25  Manitou Spgs  CO  0:21:41 0:26:55 0:35:35 0:37:19 2:01:30 Boulder Running Co #1 
    2  Jason Hubbard          27  Colo Springs  CO  0:21:38 0:28:14 0:35:42 0:39:19 2:04:53 Boulder Running Co #2 
    3  Peter Maksimow         23  Colo Springs  CO  0:23:16 0:28:07 0:35:50 0:39:00 2:06:13 Boulder Running Co #1 
    4  Mike Wasson            36  Monument      CO  0:23:07 0:27:48 0:37:37 0:38:35 2:07:07                       
    5  Eric Martin            23  Colo Springs  CO  0:23:39 0:29:03 0:36:45 0:40:10 2:09:37                       
    6  Gerald Romero          31  Colo Springs  CO  0:24:35 0:29:48 0:37:45 0:40:50 2:12:58 Boulder Running Co    
    7  Adam Rich              21  Colo Springs  CO  0:24:32 0:30:08 0:40:58 0:41:44 2:17:22                       
    8  Scott Lebo             36  Colo Springs  CO  0:25:46 0:30:55 0:39:28 0:41:48 2:17:57                       
tie 9  Jim Doney              39  Colo Springs  CO  0:25:13 0:30:51 0:39:54 0:42:24 2:18:22                       
tie 9  Ben Napper             19  USAFA         CO  0:25:03 0:31:50 0:39:36 0:41:53 2:18:22                       

                                    Female

  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Sara Matthews          20  USAFA           CO  0:29:43 0:37:22 0:48:34 0:51:33 2:47:12                       
    2  Hillory Davis          13  Colo Springs    CO  0:30:25 0:42:29 0:48:50 0:55:50 2:57:34 Aussies Rule          
    3  Ammilee Oliva          24  Colo Springs    CO  0:32:23 0:39:43 0:50:41 0:55:07 2:57:54                       
    4  Susan Rietze           20  USAFA           CO  0:30:45 0:40:37 0:52:09 0:54:37 2:58:08                       
    5  Michele Davis          46  Colo Springs    CO  0:32:02 0:39:25 0:51:34 0:55:18 2:58:19 Aussies Rule          


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                            Age Group Award Winners

                                     Male

                               Under 14 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Luke Davis             12  Colo Springs    CO  0:30:05 0:37:47 0:46:36 0:54:05 2:48:33 Aussies Rule          

                                15 - 19 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Ross Conrad            18  USAFA           CO  0:26:18 0:33:13 0:42:10 0:46:34 2:28:15                       

                                20 - 24 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Danny Franz            21  USAFA           CO  0:26:28 0:32:03 0:40:20 0:39:39 2:18:30 Gold Bong             
    2  David Nierenberg       20  USAFA           CO  0:25:28 0:32:01 0:39:52 0:43:00 2:20:21 AF Triathlon 2004     
    3  Rob Garrett            21  USAFA           CO  0:25:18 0:30:39 0:39:53 0:45:59 2:21:49                       

                                25 - 29 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Scott Pearson          29  Colo Springs    CO  0:26:05 0:32:17 0:41:16 0:45:26 2:25:04                       
    2  Jon Homer              28  Colo Springs    CO  0:27:46 0:34:28 0:44:59 0:48:19 2:35:32                       
    3  Andy Rinne             27  Colo Springs    CO  0:27:37 0:34:45 0:45:08 0:53:05 2:40:35                       

                                30 - 34 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Brett Wilson           34  Colo Springs    CO  0:24:54 0:31:13 0:40:35 0:44:13 2:20:55                       
    2  Alan Davidson          31  Manitou Spgs    CO  0:25:31 0:31:15 0:42:32 0:43:56 2:23:14                       
    3  Michael Schoudel       34  Colo Springs    CO  0:25:45 0:32:07 0:41:47 0:46:38 2:26:17                       

                                35 - 39 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Rick Hessek            36  Colo Springs    CO  0:25:01 0:30:59 0:40:40 0:44:29 2:21:09 The Slashers          
    2  Paul Sullivan          35  Colo Springs    CO  0:26:11 0:32:14 0:41:22 0:45:08 2:24:55                       
    3  Lars Duening           36  Colo Springs    CO  0:27:12 0:34:11 0:44:58 0:46:44 2:33:05 The Explorers         
    4  Brian Ropp             39  Pueblo West     CO  0:29:12 0:35:56 0:44:47 0:47:38 2:37:33                       
    5  Kevin Wilder           35  Colo Springs    CO  0:28:42 0:34:57 0:45:28 0:48:36 2:37:43                       

                                40 - 44 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  John Goodloe           41  Colo Springs    CO  0:26:37 0:33:09 0:43:31 0:46:29 2:29:46                       
    2  Chief Reno             40  Pueblo          CO  0:30:23 0:38:37 0:48:55 0:53:58 2:51:53                       
    3  Sid Rubey              41  Colo Springs    CO  0:31:20 0:38:19 0:51:31 0:54:21 2:55:31                       

                                45 - 49 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Hank Stone             47  Colo Springs    CO  0:26:47 0:33:20 0:43:55 0:45:05 2:29:07                       
    2  Jeffrey Adams          45  Colo Springs    CO  0:25:39 0:33:32 0:45:31 0:46:59 2:31:41                       
    3  Brian Sweeney          47  Colo Springs    CO  0:28:58 0:36:18 0:46:28 0:50:39 2:42:23                       

                                50 - 54 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Roy Hughes             50  Canon City      CO  0:31:23 0:38:48 0:48:24 0:51:28 2:50:03                       
    2  John Mills             52  Colo Springs    CO  0:35:06 0:43:30 0:55:53 0:59:26 3:13:55                       
    3  David DeHart           54  Colo Springs    CO  0:47:50 0:53:52 1:11:10 1:13:04 4:05:56                       

                                55 - 59 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Ray Eck                56  Colo Springs    CO  0:29:57 0:38:07 0:48:43 0:51:39 2:48:26                       
    2  Jeff Tarbert           57  Colo Springs    CO  0:32:22 0:40:41 0:50:36 0:56:06 2:59:45                       
    3  Dennis Normoyle        58  Elbert          CO  0:35:33 0:44:29 0:59:21 1:01:27 3:20:50                       

                                60 - 64 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Henry Hund             61  Pueblo          CO  0:34:55 0:43:00 0:56:50 0:59:12 3:13:57                       
    2  Chuck Fuermann         64  Monument        CO  0:34:43 0:44:18 0:59:03 1:08:21 3:26:25                       
    3  Jim Umphrey            63  Colo Springs    CO  0:37:53 0:45:35 1:00:55 1:07:16 3:31:39                       

                                65 - 69 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Phil Foster            68  Colo Springs    CO  0:40:49 0:50:23 1:04:25 1:11:47 3:47:24                       

                                70 - 74 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Ed Mighell             72  Denver          CO  0:39:51 0:51:35 1:04:09 1:12:18 3:47:53                       

-------------------------------------------------------------------

                            Age Group Award Winners

                                    Female

                                20 - 24 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Heather Stites         23  Colo Springs    CO  0:32:53 0:45:39 0:56:02 1:01:39 3:16:13                       

                                25 - 29 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Marcia Keilers         29  Calhan          CO  0:34:17 0:43:59 0:55:06 0:56:47 3:10:09                       
    2  Stephanie Homer        27  Colo Springs    CO  0:36:15 0:45:15 0:57:48 1:02:17 3:21:35                       
    3  Julie McClain          27  Colo Springs    CO  0:38:37 0:47:40 1:00:09 1:03:21 3:29:47 Happy Panting         

                                30 - 34 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Jennifer Gustafson     30  Colo Springs    CO  0:31:49 0:41:36 0:51:52 0:57:41 3:02:58                       
    2  Kristin Abernethy      32  Colo Springs    CO  0:33:14 0:42:10 0:52:36 0:58:23 3:06:23                       
    3  JoAnn HopperDavis      33  Colo Springs    CO  0:33:42 0:43:46 0:54:56 0:58:39 3:11:03                       

                                35 - 39 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Karen Monk             35  Canon City      CO  0:33:24 0:41:01 0:53:07 0:56:10 3:03:42 The Explorers         
    2  Audrey Nelson          36  Colo Springs    CO  0:34:39 0:42:44 0:57:54 1:01:49 3:17:06                       
    3  Tracy MannReno         36  Colo Springs    CO  0:36:36 0:49:09 1:01:15 1:07:55 3:34:55                       

                                40 - 44 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Karen Roscoe           42  Elbert          CO  0:34:50 0:45:16 0:57:30 1:00:30 3:18:06                       
    2  Marcia Hughes          44  Canon City      CO  0:36:34 0:45:44 0:59:49 1:04:18 3:26:25                       
    3  Glenda Kelly           41  Colo Springs    CO  0:36:37 0:47:54 1:02:56 1:11:12 3:38:39                       

                                45 - 49 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Kristy Emerson         47  Colo Springs    CO  0:42:17 0:53:38 1:10:01 1:15:12 4:01:08                       
    2  Jutta Normoyle         49  Elbert          CO  0:52:44 1:06:55 1:26:13 1:27:33 4:53:25                       

                                50 - 54 Age Group
  Plc  Name                   Age City          State MVP     Bear Cr Ute Vly Palmer  Total   Team
    1  Kathleen Letner        50  Larkspur        CO  0:39:19 0:51:00 1:02:38 1:11:42 3:44:39                       

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                    Team Awards

Male Teams:

1. Team Name: Boulder Running Co #1 

Name                  Sex Age City          St   MVP      Bear Cr   Ute Vly   Palmer
Greg Augspurger         M 25 Manitou Spgs   CO 0:21:41.6 0:26:55.9 0:35:35.1 0:37:19.8
Seef LeRoux             M 30 Colo Springs   CO 0:22:08.4           0:35:52.8 0:42:05.1
Peter Maksimow          M 23 Colo Springs   CO 0:23:16.1 0:28:07.6 0:35:50.9 0:39:00.4
Matt Mosman             M 24 Colo Springs   CO           0:28:37.8 0:36:42.5 
                                               --------- --------- --------- ---------
                                      Top 3 -- 1:07:06.1 1:23:41.3 1:47:18.8 1:58:25.3
                                           Series Total: 2:30:47.4 4:18:06.2 6:16:31.5

2. Team Name: The Slashers          

Name                  Sex Age City          St   MVP      Bear Cr   Ute Vly   Palmer
Rick Hessek             M 36 Colo Springs   CO 0:25:01.9 0:30:59.0 0:40:40.6 0:44:29.8
Neal Oseland            M 33 Colo Springs   CO 0:25:50.2           0:42:43.5 0:45:15.9
Eric Gabe               M 33 Colo Springs   CO 0:28:47.0 0:34:32.5 0:42:55.7 0:48:46.0
Matt Von Thun           M 36 Colo Springs   CO           0:31:36.7 0:38:33.9 0:40:32.7
                                               --------- --------- --------- ---------
                                      Top 3 -- 1:19:39.1 1:37:08.2 2:01:58.0 2:10:18.4
                                           Series Total: 2:56:47.3 4:58:45.3 7:09:03.7

3. Team Name: AF Triathlon 2004    

Name                  Sex Age City          St   MVP      Bear Cr   Ute Vly   Palmer
Ryan Thulin             M 20 USAFA          CO 0:25:00.5           0:39:02.2 0:43:52.3
David Nierenberg        M 20 USAFA          CO 0:25:28.9 0:32:01.4 0:39:52.8 0:43:00.9
Prichard Keely          M 20 USAFA          CO 0:27:14.6 0:33:24.8 0:48:20.2 0:45:41.4
Dave Douglas            M 20 USAFA          CO           0:36:21.8           
                                               --------- --------- --------- ---------
                                      Top 3 -- 1:17:44.0 1:41:48.0 2:07:15.2 2:12:34.6
                                           Series Total: 2:59:32.0 5:06:47.2 7:19:21.8


******************************

Female Teams: No qualifying teams

******************************

Coed Teams:

1. Team Name: The Explorers         

Name                  Sex Age City          St   MVP      Bear Cr   Ute Vly   Palmer
Lars Duening            M 36 Colo Springs   CO 0:27:12.3 0:34:11.3 0:44:58.0 0:46:44.0
Andy Dillon             M 38 Colo Springs   CO 0:31:30.3 0:38:09.4 0:51:45.4 0:54:51.1
Karen Monk              F 35 Colo Springs   CO 0:33:24.4 0:41:01.7 0:53:07.1 0:56:10.7
Dawn Pedersen           F 35 Colo Springs   CO 0:34:18.0 0:44:19.3           0:57:47.3
                                               --------- --------- --------- ---------
                                      Top 3 -- 1:32:07.0 1:53:22.4 2:29:50.5 2:37:45.8
                                           Series Total: 3:25:29.4 5:55:19.9 8:33:05.7

2. Team Name: Aussies Rule          

Name                  Sex Age City          St   MVP      Bear Cr   Ute Vly   Palmer
Luke Davis              M 12 Colo Springs   CO 0:30:05.0 0:37:47.0 0:46:36.6 0:54:05.6
Hillory Davis           F 13 Colo Springs   CO 0:30:25.2 0:42:29.0 0:48:50.8 0:55:50.6
Michele Davis           F 46 Colo Springs   CO 0:32:02.8 0:39:25.0 0:51:34.3 0:55:18.8
Peter G Davis           M 47 Colo Springs   CO 0:32:59.4 0:42:01.8 0:53:13.5 0:56:21.5
                                               --------- --------- --------- ---------
                                      Top 3 -- 1:32:33.0 1:59:13.8 2:27:01.7 2:45:15.0
                                           Series Total: 3:31:46.8 5:58:48.5 8:44:03.5

3. Team Name: 4-Runners             

Name                  Sex Age City          St   MVP      Bear Cr   Ute Vly   Palmer
Evan Pedersen           M 37 Colo Springs   CO 0:35:21.6 0:44:34.6           1:02:23.7
Petra Allen             F 46 Colo Springs   CO 0:37:56.2           1:05:09.4 1:08:24.1
Ben Howe                M 43 Colo Springs   CO 0:40:02.3 0:51:28.4 1:11:23.9 1:18:35.7
Jane Dillon             F 32 Colo Springs   CO 0:41:44.4 0:52:47.9 1:10:55.6 1:16:07.2
                                               --------- --------- --------- ---------
                                      Top 3 -- 1:53:20.1 2:28:50.9 3:27:28.9 3:26:55.0
                                           Series Total: 4:22:11.0 7:49:39.9 11:16:34.9
                                
Updated 11/18/02
                                     
 Back to results page