Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado

Winter Series Awards Dinner & Auction


            2005 Winter Series Short Series Team Results (after 3 races)


Team Category: High School Girls   

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: Sand Creek Girls                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Jennifer Bremser         F    14   Colo Springs     CO   0:25:57.3   0:28:19.6   0:36:13.5
   Annie Friesema           F    25   Colo Springs     CO   0:26:47.2   0:28:46.2   0:34:45.0
   Emily Schmidt            F    15   Colo Springs     CO   0:30:16.3   0:29:53.9   0:38:29.0
   Katie Cox                F    17   Colo Springs     CO   0:33:49.4   0:33:18.7           -
   Natalia Tacury           F    17   Colo Springs     CO   0:33:49.9   0:36:12.1           -
   Heather Tessier          F    16   Colo Springs     CO   0:37:00.7   0:38:08.2   0:47:57.1
   Sam Foster               F    16   Colo Springs     CO   0:37:01.1   0:38:07.5   0:49:32.2
   Laura Harmon             F    14   Colo Springs     CO   0:43:00.0   0:40:59.0   0:49:32.5
   Heather Thompson         F    17   Colo Springs     CO           -   0:40:47.8   0:48:00.9
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:23:00.8   1:26:59.7   1:49:27.5
                                           Series Total:    1:23:00.8   2:50:00.5   4:39:28.0

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: St Mary's Girls                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Marion Gonzales          F    17   Colo Springs     CO           -   0:36:21.7           -
   Hanna Heuser             F    15   Colo Springs     CO           -   0:36:22.3           -
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a


   Team Name: Air Academy Girls                       

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Kate Reis                F    16   Colo Springs     CO   0:28:48.9           -   0:38:50.1
   Katie Engquist           F    16   Colo Springs     CO   0:31:17.8           -           -
   Amy McMahon              F    16   Colo Springs     CO   0:31:33.2           -   0:42:39.6
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:31:39.9         n/a         n/a
                                           Series Total:    1:31:39.9         n/a         n/a


   Team Name: Florence Girls                          

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Rebecca Packard          F    17   Florence         CO   0:37:02.1   0:39:09.8   0:48:44.7
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a


   Team Name: Palmer Girls                            

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Lauren Goulding          F    17   Colo Springs     CO   0:30:46.5   0:33:43.7   0:41:26.1
   Ariel Petros-Good        F    14   Colo Springs     CO   0:32:57.6   0:36:32.5           -
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a


   Team Name: Goddard Girls                           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Nicole Dilts             F    12   Colo Springs     CO           -           -   1:25:29.9
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a


---------------------------------------------------------


Team Category: High School Boys    

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: Air Academy Boys                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Matt Williams            M    17   Colo Springs     CO   0:20:12.3           -           -
   Nate Smith               M    16   Colo Springs     CO   0:22:39.5   0:25:24.9   0:31:19.3
   Michael McMahon          M    18   Colo Springs     CO   0:23:29.5           -   0:34:05.9
   Andy Milgroom            M    16   Colo Springs     CO   0:23:37.4   0:26:10.8   0:38:48.1
   Aaron Lojewski           M    17   Colo Springs     CO   0:29:59.5   0:29:58.0   0:36:46.8
   Brian Slamkowski         M    16   Colo Springs     CO           -   0:26:49.2   0:32:33.8
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:06:21.3   1:18:24.9   1:37:59.0
                                           Series Total:    1:06:21.3   2:24:46.2   4:02:45.2


   2. Team Name: Sand Creek Boys                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Matt Gutierrez           M    15   Colo Springs     CO   0:23:15.1   0:25:05.0   0:30:59.0
   Mike Sickafoose          M    15   Colo Springs     CO   0:23:30.5           -   0:38:55.3
   Alex Leach               M    17   Colo Springs     CO   0:25:16.0   0:26:17.9   0:36:27.5
   Eric Bauer               M    32   Colo Springs     CO   0:28:42.7   0:29:39.3   0:36:54.0
   Erich Gohlke             M    15   Colo Springs     CO   0:32:27.4   0:32:10.6   0:37:50.4
   Joe Davis                M    99   Colo Springs     CO   0:34:19.1   0:35:44.4   0:45:46.3
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:12:01.6   1:21:02.2   1:44:20.5
                                           Series Total:    1:12:01.6   2:33:03.1   4:17:24.3


   3. Team Name: Pueblo West                             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Matt Drake               M    16   Pueblo West      CO   0:25:14.6   0:27:58.5   0:35:29.2
   Dale Papineau            M    38   Pueblo West      CO   0:26:58.6   0:29:52.4   0:39:32.7
   Brandon Hunsaker         M    15   Pueblo West      CO   0:28:11.4           -   0:44:39.1
   Matt Scanlan             M    15   Pueblo West      CO           -   0:32:41.5   0:39:46.4
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:20:24.6   1:30:32.4   1:54:48.3
                                           Series Total:    1:20:24.6   2:50:57.0   4:45:45.3

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: Falcon                                  

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Tyler Holt               M    17   Peyton           CO   0:25:33.5   0:28:45.4           -
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a


   Team Name: Pine Creek                              

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Johnathan Hardin         M    15   Colo Springs     CO   0:33:38.7           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a


   Team Name: Palmer Boys                             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Patrick Casados          M    18   Colo Springs     CO   0:22:00.2   0:25:19.4   0:31:36.8
   Andrew Nussbaum          M    17   Colo Springs     CO   0:24:19.5           -           -
   Robby Gill               M    15   Colo Springs     CO   0:29:41.2   0:30:51.0           -
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:16:00.9         n/a         n/a
                                           Series Total:    1:16:00.9         n/a         n/a


   Team Name: St. Mary's                              

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Brendan Trimboli         M    16   Woodland Park    CO   0:21:44.1   0:25:32.0   0:31:43.7
   Michael Wynarsky         M    17   Colo Springs     CO   0:23:50.5           -           -
   John Lachiewicz          M    17   Colo Springs     CO   0:38:14.1   0:37:22.8   0:49:17.5
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:23:48.7         n/a         n/a
                                           Series Total:    1:23:48.7         n/a         n/a


   Team Name: Coronado Boys                           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Jeff Holt                M    17   Colo Springs     CO   0:22:41.0   0:24:06.3   0:30:30.8
   Pete Armstrong           M    17   Colo Springs     CO           -   0:24:34.6           -
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a


   Team Name: Florence Boys                           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Rich Hadley              M    49   Florence         CO   0:23:32.7   0:25:25.9   0:31:08.4
   Jorden Hall              M    16   Florence         CO   0:35:30.8   0:33:50.8           -
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a


---------------------------------------------------------


Team Category: Coed Open           

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.


   1. Team Name: CSPD Legal Speeders                     

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Todd Murray              M    41   Colo Springs     CO   0:22:25.1   0:24:43.7   0:30:56.6
   Daniel Smoker            M    40   Colo Springs     CO   0:26:45.5   0:28:55.8   0:36:40.4
   Michelle Smoker          F    36   Colo Springs     CO   0:31:45.3   0:33:12.6   0:42:42.9
   Tim Stankey              M    38   Colo Springs     CO   0:32:10.5   0:34:22.9   0:41:37.2
   Bobby Striebel           M    28   Colo Springs     CO   0:32:42.0   0:35:23.0   0:44:02.0
   Curt Hasling             M    40   Colo Springs     CO   0:35:04.1   0:37:02.3   0:44:13.3
   Jason Ledbetter          M    27   Colo Springs     CO   0:38:39.4   0:38:51.0   0:46:50.9
   Tod Hill                 M    44   Colo Springs     CO   0:38:45.3           -   0:53:55.3
   Mike Johns               M    52   Colo Springs     CO           -   0:53:17.4           -
   Brad Birch               M    37   Colo Springs     CO           -           -   0:43:02.1
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:20:55.9   1:26:52.1   1:49:14.2
                                           Series Total:    1:20:55.9   2:47:48.0   4:37:02.2


   2. Team Name: Stellent                                

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Aaron Sever              M    32   Colo Springs     CO   0:23:14.8   0:25:27.9   0:31:10.4
   Bob Stellick             M    32   Colo Springs     CO   0:30:45.2   0:31:20.6           -
   Al Senzamici             M    54   Peyton           CO   0:33:53.4   0:33:48.5   0:42:13.1
   Eric Sova                M    33   Colo Springs     CO   0:34:20.8   0:34:49.5           -
   Jason Cox                M    23   Colo Springs     CO   0:40:34.9   0:38:38.8           -
   Indira Graham            F    34   Colo Springs     CO   0:44:03.9   0:43:41.2   0:50:14.1
   Michelle Stellick        F    32   Colo Springs     CO   0:44:26.2   0:47:39.1           -
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:27:53.4   1:30:37.0   2:03:37.6
                                           Series Total:    1:27:53.4   2:58:30.4   5:02:08.0


   3. Team Name: In It For The Donuts                    

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Douglas Roth             M    34   Colo Springs     CO   0:31:40.0   0:32:52.8   0:41:33.2
   Kristina Roth            F    34   Colo Springs     CO   0:32:48.2   0:36:18.4   0:44:12.3
   Les Lundin               M    55   Colo Springs     CO   0:34:56.0   0:36:21.1   0:51:10.5
   Ken Roth                 M    61   Colo Springs     CO   0:36:18.8   0:39:52.5   0:51:08.9
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:39:24.2   1:45:32.3   2:16:54.4
                                           Series Total:    1:39:24.2   3:24:56.5   5:41:50.9

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: Runners Roost Winter Racing Team

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Adam Rich                M    23   Colo Springs     CO   0:18:57.1   0:22:06.4   0:28:24.6
   Dan Vega                 M    37   Colo Springs     CO   0:20:49.7           -   0:29:26.9
   Randy Ward               M    42   Monument         CO   0:21:02.4   0:23:55.9          DQ
   Andy Rinne               M    29   Colo Springs     CO   0:21:40.1   0:24:09.7   0:30:17.3
   Lile Budden              M    44   Colo Springs     CO   0:22:03.4   0:25:36.6   0:31:42.2
   Heather Stites           F    26   Colo Springs     CO   0:25:47.2   0:29:02.4   0:37:58.7
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:00:49.2   1:10:12.0          DQ
                                           Series Total:    1:00:49.2   2:11:01.2          DQ

   Team Name: On Deadline                             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Christian Murdock        M    43   Colo Springs     CO   0:28:48.2   0:30:13.7   0:38:15.9
   Jennifer Peterson        F    26   Colo Springs     CO   0:39:43.5   0:39:44.0   0:51:27.0
   Tim Myers                M    41   Colo Springs     CO   0:50:17.3           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:58:49.0         n/a         n/a
                                           Series Total:    1:58:49.0         n/a         n/a


   Team Name: CSFD Hose Dragers                       

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Kirk Schmitt             M    47   Monument         CO   0:39:39.0   0:42:26.2   0:50:26.5
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a         n/a


---------------------------------------------------------


Team Category: Women's Open        

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.


   No teams in this category had enough finishers to qualify.

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: Hot Totties                             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3
   Kandee Normandin         F    27   Colo Springs     CO   0:47:44.7   0:47:36.7   0:42:26.3
   Bethany Edmondson        F    20   Colo Springs     CO   0:47:45.1   0:43:45.1   1:03:36.6
   Mel Johnson              F    33   Colo Springs     CO   0:49:58.2   0:47:37.6           -
   Gretchen Schmidt         F    32   Colo Springs     CO   0:49:59.4   0:47:36.0           -
                                                            ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    2:25:28.0   2:18:57.8         n/a
                                           Series Total:    2:25:28.0   4:44:25.8         n/a


---------------------------------------------------------


Back to results page